Rubriky | Evropa

Tags | ,

Ve Slovjansku nebyli žádní Rusové mezi sebeobrannými silami

Zveřejněno 05 května 2014 autorem FreePub

Sebeobranné síly v proti-kyjevské pevnosti Slovjansk jsou Ukrajinci, ne Rusové.

A tito Ukrajinci nedůvěřují novému režimu a západním mocnostem, které ji podporují, zjistili reportéři New York Times. Síly také uvedly, že nejsou placeny, aby bojovaly.

Dva reportéři New York Times strávili týden ve městě Slovjansk na východě Ukrajiny, mluvili se členy sebeobranných sil. Novináři navštívili sebeobranné kontrolní body a pozorovaly síly, jak v pátek bojovaly proti ukrajinským vojákům uprostřed vojenského útoku na město.

Bojovníci odboje z 12. roty, která je součástí lidových sebeobranných sil samozvané Doněcké republiky, popřeli tvrzení Kyjeva a jeho západních sponzorů, že je Rusko platí, aby bojovali.

To není práce,“ řekl Dmitrij, jeden z aktivistů, novinářům z New York Times. „Je to služba.

Vyzbrojeni zastaralými zbraněmi aktivisté uvedli, že by si koupili nové zbraně, kdyby měli finanční podporu. Novináři uvedli, že na kontrolních stanovištích a skladech viděli zbraně z 80. a 90. let.

Aktivisté vysvětlili, že koupili některé ze svých zbraní od zkorumpovaných ukrajinských vojáků, přičemž ostatní vzali z obsazených policejních budov nebo je zabavili z ukořistěných ukrajinských obrněných vozidel.

Většina jejich vybavení byla totožná s těmi v rukách ukrajinských vojáků a zvláštních sil ministerstva vnitra na vládních postech mimo město,“ uvedli v sobotu v článku.[1]

Jednalo se o 9-milimetrové pistole Makarov, útočné pušky Kalašnikov, několik odstřelovacích pušek Dragunov, lehké kulomety RPK a přenosné protitankové rakety, včetně těch s výrobními známkami z 80. a 90. let.

Vůdce sebeobranných sil ve Slovjansku, Juri, se vysmál tvrzení kyjevských úřadů a Západu, že s nimi bojují bok po boku Rusové.

Nemáme zde žádné Moskvany,“ řekl Juri novinářům. „Máme dost zkušeností.

Mnozí z 119 členů roty, kteří jsou ve věku 20 až 50 let, sloužili u sovětské nebo ukrajinské pěchoty, vzdušných sil, speciálních sil, nebo u jednotek protivzdušné obrany, uvedli novináři. Juri (55let) poznamenal, že jeho zkušenosti jsou čtyři roky jako sovětský velitel malé jednotky v Kandaháru v Afghánistán v 80. letech.

Nebyla tam jasná ruská souvislost s arzenálem 12. roty,“ řekl novinářům.

Při návštěvách kontrolních bodů po více než týden reportéři řekli, že viděli velkou podporu pro sebeobranné síly ze strany místních obyvatel, kteří aktivistům primárně poskytovali jídlo.

Pro lidi v Kyjevě jsme separatisté a teroristé,“ řekl Juri. „Ale pro lidi tady jsme zastánci a ochránci.

Lidé na východní Ukrajině, kteří ukazují „vášnivou nedůvěru“ vůči kyjevským orgánům vzniklých převratem, se cítí ohroženi kvůli omezování ruského jazyka – kterým mluví většina lidí v tomto regionu – ze strany Kyjeva.

To byl zlomový bod,“ řekl Maksim, jeden z aktivistů ve Slovjansku.

Pro Ukrajince na východě, z nichž mnozí mají úzké vazby s Ruskem a rodiny s dětmi za hranicemi, byl tento krok „kulturním útokem.

Všichni mluví o znechucení prozatímními orgány v Kyjevě,“ poznamenali reportéři ve svém článku.

Zdroje
[1]: New York Times: Behind the Masks in Ukraine, Many Faces of Rebellion

Překlad článku No Russians among Slavyansk self-defense forces – NYT reporters
rt.com/news/156736-no-russians-ukraine-activists/

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • […] k Rusku, ako to doteraz propaganda hlásila. Ukrajinskú armádu označujú za okupantov. Zdroj.  Predstavitelia týchto regiónov tvrdia, že Ukrajinu po Odesskej tragédii, čaká rozdelenie a […]

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat