Rubriky | Svět

Přichází věk bezpilotních letounů (dronů)

Zveřejněno 19 ledna 2014 autorem FreePub

Šest amerických států testuje bezpilotní letouny pro Federální letecké velení (FAA).

Neustále dochází k vývoji nových technologií týkajících se bezpilotních letounů. Následuje přehled vojenského, komerčního, neziskového a rekreačního využití létajících dronů.

Drony místo pošťáka

V prosinci loňského roku společnost DHL použila bezpilotní letouny k převozu léků přes řeku Rýn v německém městě Bonn. Firma Amazon oznámila ke konci roku 2013, že by mohla používat drony pro dodání zásilek. Drony v případě DHL byly řízeny na dálku lidmi.

Amatérské fotografování

Společnost Cooliris vyvíjející aplikace pro sdílení fotek začala spolupracovat s firmou Aibotix, která se zajímá o drony, a společně vytvořily platformu pro sdílení leteckých fotek s přáteli. Pokud má člověk účet u Cooliris a bezpilotní letoun od Aibotix, bude moci sdílet fotografie z dronů s vybranou skupinou. Nejde o komerční fotografie, které jsou stále v šedé zóně práva. FAA bude muset dříve co později vyřešit, do jaké míry můžou amatérští fotografové pořizovat snímky pomocí bezpilotních letounů.

Dron do kapsy

Projekt na webu Kickstarter s názvem Pocket Drone slibuje výrobu létající kamery, kterou půjde snadno řídit, snadno ukrýt při transportu a nebude drahá (za méně než 500 amerických dolarů).


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

Drony proti pytlákům

Díky poptávce z rychle se rozvíjejících ekonomik Asie je stává z pytláctví lukrativní podnikání. Na cestě jsou nové technologie – otrávit rohy nosorožců, značkování zvířat a kamery spuštěné pohybem jsou navrhované nápady pro ochranu ohrožených tvorů. Jeden z projektů financovaný z části Evropskou komisí, španělskou vládou a Centrem pro myslivost jihoafrické University of Pretoria testoval různé druhy kamer na dronech v různých prostředích a při různých výškách.

Cílem bylo zjistit, jak by tato technologie mohla být užitečná při boji proti pytláctví. Projekt shledává překvapujícím, že „otevřené prostory usnadňujíc detekci cíle, zatím lesní porost to komplikuje.“ Termokamery fungují nejlépe ráno a v noci.

Transformeři

Projekt Black Knight (Černý rytíř), jehož vývoj je financován americkým Kongresem, vyvíjí volitelný design kombinující nákladní vůz a vrtulník s cílem snadno přepínat mezi létáním a ježděním během vojenských evakuačních misí. Rotory se složí k tělu vozidla pro jízdu, nebo se naopak rozloží pro let. Cílem je dálkově ovládaný záchranný stroj, který může operovat za pro lidi příliš nebezpečných podmínek. Tento dron vyvíjí společnost Advanced Tactics Inc.

 

Překlad článku The Week In Drones: A Military Transformer, An App For Aerial Photos, And More
www.popsci.com/article/technology/week-drones-military-transformer-app-aerial-photos-and-more

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat