Velká noc v Jeruzalémě, Betlémě a Ramalláhu

Zveřejněno 07 května 2014 autorem FreePub

Největším svátkem pro křesťany je Velká noc.

Pro mnohé křesťany je jedním z největších náboženských zážitků možnost připomenout si smrt a zmrtvýchvstání Ježíše Nazaretského přímo na místech, kde se podle tradice tyto události odehrály – v Jeruzalémě. Každý rok se tu na pouti scházejí tisícovky křesťanů z celého světa, zejména s Palestiny, aby se zúčastnili na stovky let starých tradic. Velký pátek se oslavuje poutí na Via Dolorosa, na které měl Ježíš kráčet s křížem ke Golgotě (Kalvárie). V Bílou sobotu pravoslavní křesťané oslavují „svátek svátého ohně“. Jinak tomu nebylo ani tento rok, kdy se shodou okolností shodly církevní kalendáře západních církví a pravoslavných.

Zvlášť svátek svatého ohně může být pro nás trochu exotický. Podle pravoslavných církví se každý rok v období svátku odehrává zázrak zapálení 33 svíček symbolizujících věk Ježíše v době ukřižování. Patriarcha řecké pravoslavné církve v čas svátku vchází sám do svatyně Ježíšova hrobu s nezapálenými svíčkami a po chvíli vychází s hořícími. Skeptici tvrdí, že jde o podvod, pravoslavní věří v boží zázrak. Plamen ze svíček se následně rychle šíří po celé bazilice a potom do křesťanských měst Palestiny a pravoslavného světa.

Video po kliknutí na fotografii:

Palestinští křesťané pak tento zázrak oslavují průvodem po městě. Takto vypadá sobotní oslava v Betlémě (video po kliknutí na fotku):

V posledním období jsou však velikonoční svátky narušovány izraelskou okupací, která palestinským křesťanům brání ve svobodném praktikování své víry. Mnozí z těch, kteří žijí na okupovaných palestinských územích, nedostanou povolení ke vstupu do Jeruzaléma. Izraelští představitelé prezentují počty křesťanských věřících, kterým udělili povolení na návštěvu, jako důkaz izraelské velkorysosti. Ale ještě nedávno mohli křesťané z okupovaných území svobodně jet do Jeruzaléma a bez překážek se pomodlit na nejsvatějších místech. Když Izrael oznamuje světu, že několika tisícům palestinských křesťanů dovolil vstup do Jeruzaléma, tak ve skutečnosti většímu počtu palestinských křesťanů vstup zakázal.

Žádost o povolení je složitý administrativní proces. Izraelské úřady povolení udělují jen některým členům z každé rodiny, které vybírají podle vlastní vůle. Mnohé z těchto povolení nedorazí k palestinským křesťanům včas, ale až několik dní, nebo týdnů po svátcích, čímž ztrácejí smysl. Proto takto diskriminovaní křesťané někdy oslavují svátek pod širým nebem mimo Jeruzalém, jako tito obyvatelé křesťanské vesnice Beit Jala, které ze solidarity doprovázel i muslimský imám:

Zákazem návštěvy Jeruzaléma šikana křesťanů nekončí. Ani ti, kteří se do města dostanou, nemají jistotu, že se ke Chrámu Božího hrobu dostanou. V posledních letech izraelská armáda (nebo policie) znemožňuje řádný průběh oslav stavením bariér a kontrolních stanovišť, přes které nepouští poutníky. Sledoval jsem průběh oslav z tohoto roku a zprávy od účastníků byly plné hněvu vůči izraelským bezpečnostním složkám, které z nepochopitelných důvodů bránily křesťanům v tom, aby se dostali na svatá místa. Na kontrolních stanovištích se tvořily tlačenice, nastala nervozita, docházelo k hádkám mezi věřícími a vojáky. Tady moje sestřenice křičí na vojáka, který ji odmítá pustit. V komentáři k fotce píše:

Velká noc pod okupací – 8 kontrolních stanovišť na cestě ke Chrámu Božího hrobu, 8 kontrolních stanovišť na cestě k domu mých rodičů ve starém městě. Aby to bylo ještě horší, židovské věřící nechávají přejít přes davy, které se touží zúčastnit palestinských velikonočních tradic. Šťastnou Velkou noc z Palestiny.

Na jednom z vojenských stanovišť zůstal trčet i vyslanec OSN pro blízky východ spolu s diplomaty z Itálie, Nizozemí a Norska. Izraelští vojáci nebyli ochotní pustit ani je. Půlhodinová tlačenice skončila proražením zátarasu (video po kliknutí na fotku):

Minulý rok to bylo ještě horší. Na jednom vojenském stanovišti zůstal trčet i vzdálený člen mé rodiny. Spolu s dalšími se dožaduje práva jít se pomodlit na svatá místa ve svém vlastním městě, následuje strkanice a křik:

Na jiném zátarase nervozita vyústila v tlačenici v hromadnou bitku (video po kliknutí na fotku):

Na dalším místě ve starém Jeruzalémě se izraelští vojáci takto pustili do místního pravoslavného kněze (video po kliknutí na fotku):

Izraelské úřady tvrdí, že tyto opatření jsou potřebné pro bezpečnost poutníků. Je ale těžké pochopit, jak může být bití poutníků v zájmu jejich bezpečnosti, podle nich izraelské úřady je chtějí jen šikanovat. Také poukazují na to, že v palestinských městech se oslav zúčastnily desítky tisíc lidí bez jediného vojenského stanoviště a žádné problémy s tlačenicemi nemají. Takto vypadala Velká noc na náměstí před Chrámem božího hrobu před izraelskou okupací:

Místo poutníků bylo tento rok stejné náměstí plné izraelských policistů a vojáků.

Oslavy v palestinském Ramalláhu vypadaly takto:

Komentář palestinských křesťanů k těmto fotkám zněl:

Desítky tisíc Palestinců oslavují svátý oheň v Bílou sobotu v srdci Ramalláhu… Bez jediného vojenského stanoviště… žádní po zuby ozbrojení vojáci… žádná nenávist, diskriminace, a omezování pohybu… Na rozdíl od Jeruzaléma.

V Ramalláhu nechyběly oblíbené pochody skautů a překvapil i flashmob s tradičním palestinským tancem „dabky“.

V takové atmosféře, bez nenávisti a hořkosti, bez šikany a diskriminace, se mohli nést oslavy i v Jeruzalémě. Ještě nedávno tomu tak bylo a snad tomu zase tak jednou bude.

Autor článku: Kamil Kandalaft

Zdroj článku:
http://kandalaft.blog.pravda.sk/2014/04/23/velka-noc-v-jeruzaleme-betleheme-a-ramallahu/

Překlad: Karim Younis

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat