Rubriky | Ameriky

Americký stát Vermont bude značit GMO potraviny

Zveřejněno 09 května 2014 autorem FreePub

Vermontský guvernér podepsal ve čtvrtek nový zákon týkající se označování GMO potravin.

Vermont by se tak mohl stát prvním americkým státem, který bude povinně vyžadovat označování potravin s GMO.

Zákon nebude právní účinnosti v červenci 2016, aby měla kancelář státního čas na přípravu specifických pravidel týkajících se označování. Ale stoupenci a odpůrci očekávají, že Vermont může být žalován ze strany výrobců potravin, kteří říkají, že by označování nepoctivě varovalo spotřebitele před geneticky modifikovanými potravinami, o kterých tvrdí, že jsou bezpečné.

Dnes jsme prvním státem v USA, který jednoduše říká: ‚Lidé ve Vermontu promluvili hlasitě a jasně: Chceme vědět, co je v naší stravě‘,“ řekl guvernér Peter Shumlin, přirovnal tento problém s jinými státními zákony, ohledně kterých byl Vermont také jako první – zákaz otroctví a manželství stejného pohlaví. „Jsme pro možnost výběru. Jsme příznivci informování.

Shumlin a zhruba 300 příznivců zákona slavilo, guvernér však představil webové stránky www.foodfightfundvt.org a vyzval lidi, aby darovali peníze na pomoc při placení právních nákladů v případě, že tento zákon bude žalován.

Boj o potraviny vyhrajeme,“ řekl Shumlin.

Grocery Manufacturers Association (Asociace výrobců potravin) nazvala ve svém čtvrtečním prohlášení tento zákon „legálně podezřelým.“ V prohlášení skupina také uvedla, že podá žalobu u federálního soudu, aby zrušil tento zákon.[1]

Tato skupina tvrdí, že jsou GMO bezpečné a že spotřebitelé, kteří se GMO snaží vyhnout, si budou možná spíše vybírat certifikované biopotraviny, které jsou GMO free.

Republikáni v Kongresu navíc pracují na návrhu zákona, který by zakázal státům přijímat a prosazovat zákony, které vyžadují označování GMO. Generální prokurátor státu Bill Sorrell řekl, že nemá pochyb o tom, že tento zákon bude zpochybněn, ale že bude bránit stát.

Pro příznivce zákona, kteří považují GMO za potenciální hrozbu pro zdraví a životní prostředí, byl čtvrteční podpis zákona slavností s hudbou a zmrzlinou.

Zdroje
[1]: Grocery Manufacturers Association – Vermont GMO Labeling Law Critically Flawed and Costly for Consumers

Částečný překlad článku Vermont gov signs law to require labels on GMO foods
www.usatoday.com/story/news/politics/2014/05/08/genetically-modified-foods/8860423/

Komentáře
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat