Rubriky | Svět

VIDEO: Guardian zničil soubory od Snowdena

Zveřejněno 04 února 2014 autorem FreePub

Na videu jeden z editorů ničí soubory od Snowdena na pevných discích a paměťových kartách.

Guardian uveřejnil video, na kterém jeden z editorů ničí paměťová média se zašifrovanými soubory od whistleblowera Edwarda Snowdena – pod dohledem expertů z britské tajné služby GCHQ.

Jde o první záznam uveřejněný na Internetu od zničení disků 20. července 2013 v suterénu těchto novin v Londýně.

Novináři byli sledováni dvěma technickými experty britské špionážní agentury GCHQ, Guardian je nedávno pojmenoval jako Ian a Chris. Proces ničení si nahrávali na své iPhony.

Trvalo tři hodiny, než byly počítače zničeny. Novináři dávali kousky počítačů do speciálního zařízení GCHQ, které tyto kousky magneticky neutralizovalo – což vymazalo všechna data, uvedl Guardian.

Původně si chtěla GCHQ tyto materiály prohlédnout, ale Guardian to odmítl.

Tajné informace byly uloženy ve čtyřech počítačích, ani jeden z nich nikdy nebyl připojen k Internetu či k jiné síti.

Britská vláda ve zničení počítačů viděla možnost, jak zastavit další publikace uniklých materiály bývalého zaměstnance NSA Edwarda Snowdena. Vláda dala Guardianu ultimátum – buď tyto materiály zničí, nebo bude čelit soudnímu příkazu. Britský premiér David Cameron vyslal tajemníka kabinetu Jeremyho Heywooda, aby předal tuto zprávu.

Můžeme to udělat po dobrém, nebo se obrátit na právo,“ řekl Heywood editorovi Guardianu Alanu Rusbridgerovi při jednom ze svých zasedání.

Guardian byl zpočátku neochotný, ale nakonec vyhověl požadavku vlády – nakonec se rozhodl zničit pevné disky s informacemi s cílem ochránit noviny i jejich tým.

Toto opatření však nezabránilo dalšímu uveřejňování tajných dokumentů souvisejících s NSA a GCHQ. Rusbridger řekl vládním představitelům, že existovaly kopie těchto dokumentů, ale pouze jedny ve Velké Británii.

 

Částečný překlad článku Video released: Guardian destroys Snowden files on GCHQ’s orders
rt.com/news/guardian-destroy-snowden-video-490/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat