Rubriky | Evropa

VIDEO: Nový britský bezpilotní letoun

Zveřejněno 08 února 2014 autorem FreePub

Britská firma BAE Systems představila záběry nového bezpilotního robota Taranis.

Zatímco firma vychvaluje svého drona, který je schopen si sám vybírat cíle, tak aktivisté vyzývají k zákazu používání režimu automatického zabíjení.

Zbrojařské firmy mají zájem na dodávání nových zbraně a apelují na veřejnost, o čemž svědčí řada videoklipů nahraných firmou BAE Systems na YouTube.

Dron je pojmenován po Taranisovi, keltském bohu hromu, tento nový britský bezpilotní vzdušný prostředek je na videu natočeno při testovacím letu z loňského roku.

Osmitunový a 11 metrů dlouhý dron má rozpětí křídel zhruba 9 metrů. Video drona popisuje jako „špičkovou technologii a nejpokročilejší létající systém navržený a postavený ve Velké Británii.“

Generální ředitel BAE Systems Chris Boardman na video potvrzuje postavení Británie jako lídra na poli letectví.

Taranis je poloautonomní dron navržený tak, aby prováděl mezikontinentální lety a smrtící údery jak proti vzdušných, tak i pozemním cílům. Projekt dosud stál zhruba 185 milionů liber (cca 6 miliard Kč) a je financován britským ministerstvem obrany a společnostmi jako Rolls Royce a General Electric.

Terčem veřejné debaty se stala schopnost dronu provádět „cílené útoky“ prostřednictvím „zcela autonomního inteligentního systému.“

Někteří aktivisti bijí na poplach a vznesli otázky o tom, zda budou drony oprávněny vybírat a ničit cíle na vlastní pěst, protože nemají schopnost rozlišit mezi bojovníky a civilisty.

Takovou schopnost obsahuje také americký X-47B a francouzský nEUROn. Takové projekty otevírají nové a lákavé obzory pro armádu, ale také přináší problémy co se týče mezinárodní kontroly.

 

Částečný překlad článku Killer robot flight: Video of UK’s autonomous drone released
rt.com/news/killer-robot-drone-uk-735/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat