Světové vojenské výdaje činily 1,75 bilionů dolarů (cca 34,75 bilionů Kč) za rok 2013.
Výdaje tak oproti roku 2012 poklesly v reálných hodnotách o 1,9%. Informace uveřejnil Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI). Komplexní roční aktualizace databáze vojenských výdajů SIPRI je přístupný na www.sipri.org.
Celkový pokles pochází z poklesu vojenských výdajů v západních zemích v čele se Spojenými státy, a to i přes zvýšení výdajů ve všech ostatních regionech. Ve skutečnosti se vojenské výdaje ve zbytku světa mimo USA zvýšily o 1,8 %.
Další tři země s nejvyššími výdaji – Čína, Rusko a Saúdská Arábie – u všech jde o podstatné zvýšení, Saúdská Arábie přeskočila Spojené království, Japonsko a Francii, a stala se v pořadí čtvrtou zemí s největšími vojenskými výdaji. Čína, Rusko a Saúdská Arábie patří mezi 23 zemí, které více než zdvojnásobily své vojenské výdaje od roku 2004.
Pokles výdajů USA v roce 2013 o 7,8 % je výsledek konce války v Iráku, počátku stahování vojsk z Afghánistánu a působení rozpočtových škrtů, které prošly americkým Kongresem v roce 2011. Mezitím úsporná politika i nadále určuje trendy vojenských výdajů v západní a střední Evropě a v dalších západních zemích.
„Nárůst vojenských výdajů v rozvíjejících se a rozvojových zemích stále pokračuje,“ řekl Dr. Sam Perlo-Freeman, ředitel Programu vojenských výdajů SIPRI. „Zatímco v některých případech je přirozeným důsledkem hospodářského růstu nebo v reakci na skutečné potřeby v oblasti bezpečnosti, tak v ostatních případech to představuje plýtvání příjmů z přírodních zdrojů, dominanci autokratických režimů, či vznikající regionální závody ve zbrojení.“
- Zvěrstvo: Deset korporací, které nejvíce profitují z války
- Armáda nechce tanky, ale vojensko-průmyslový komplex je chce vyrábět
Saúdská Arábie a Irák dominují vzestupu vojenských výdajů na Blízkém východě
Vojenské výdaje na Blízkém východě vzrostly v roce 2013 o 4 %, odhadem jde o 150 miliard dolarů (cca 2,987 bilionů Kč). Výdaje Saúdské Arábie se zvýšily o 14 %, dosáhly 67 miliard dolarů (cca 1,334 bilionu Kč), což je možná kvůli napětí s Íránem, ale také touha udržet si silné bezpečnostní síly s cílem pojistit se proti případným protestům ve stylu arabského jara.
Udržování režimu přežití tváří v tvář vnitřní opozici je také pravděpodobným motivem pro zvýšení vojenských výdajů o 26 % v Bahrajnu. Nicméně největší regionální nárůst byl v Iráku (27 %), který pokračoval v přestavbě svých ozbrojených sil.
„Vojenské údaje výdaje Íránu, Kataru, Sýrie a Spojených arabských emirátů nejsou pro rok 2013 k dispozici, což znamená, že odhadovaný regionální součet je velmi nejistý. Ten odráží obecné krytí vojenských výdajů v regionu a to i v případě, že jsou k dispozici údaje, které se nemusí vztahovat na všechny vojenské výdaje,“ řekl Dr. Perlo-Freeman.
Zdroje pohánějíci akvizice zbraní v Africe
Vojenské výdaje v Africe se v roce 2013 zvýšily o 8,3 %, dosáhly odhadovaný 44,9 miliard dolarů (cca 849 miliard Kč). Více než dvě třetiny z afrických zemí, pro které jsou tyto údaje dostupné, zvýšily vojenské výdaje v roce 2013. Alžírsko se stalo první zemí v Africe, u které vojenské výdaje překonaly 10 miliard dolarů (cca 200 miliard Kč), což představuje nárůst o 8,8 % od roku 2012, a nárůst až na 176 % od roku 2004. Mezitím Angola zvýšila své výdaje o 36 % v roce 2013, předběhla Jižní Afriku jako nejvíce utrácející za vojenské výdaje v subsaharské Africe a druhou nejvíce utrácející na celém kontinentě. Vysoké příjmy z ropy se zdají být faktorem stojícím za zvýšenými vojenskými výdaji jak Alžírska, tak Angoly.
Vojenské výdaje Číny stále rostou
Vojenské výdaje v Asii a Oceánii vzrostly v roce 2013 o 3,6 %, dosáhly 407 miliard dolarů (cca 8,1 bilionů Kč). Nárůst je nejvíce způsoben nárůstem o 7,4 % ze strany Číny, jejíž výdaje dosáhly odhadem 188 miliard dolarů (cca 3,742 bilionů Kč). Územní spory s Čínou jsou hnacím motorem vojenských výdajů u zemí jako Filipíny a Vietnam.
„Japonské obavy z rostoucí čínské vojenské síly v kombinaci s vlastní nacionalistickou politikou japonské vlády vedly Japonsko k ukončení svého dlouhého a postupného poklesu vojenských výdajů. Nicméně největší nárůst v regionu v roce 2013 byl v Afghánistánu o 77 %, protože buduje své bezpečnostní síly v rámci přípravy na stažení většiny cizích vojsk na konci roku 2014,“ řekl Dr. Perlo-Freeman.
Překlad článku Military spending continues to fall in the West but rises everywhere else, says SIPRI
www.sipri.org/media/pressreleases/2014/Milex_April_2014