Rubriky | Svět

Vojenské výdaje Západu klesají, ale všude jinde rostou

Zveřejněno 21 dubna 2014 autorem FreePub

Světové vojenské výdaje činily 1,75 bilionů dolarů (cca 34,75 bilionů Kč) za rok 2013.

Výdaje tak oproti roku 2012 poklesly v reálných hodnotách o 1,9%. Informace uveřejnil Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI). Komplexní roční aktualizace databáze vojenských výdajů SIPRI je přístupný na www.sipri.org.

Celkový pokles pochází z poklesu vojenských výdajů v západních zemích v čele se Spojenými státy, a to i přes zvýšení výdajů ve všech ostatních regionech. Ve skutečnosti se vojenské výdaje ve zbytku světa mimo USA zvýšily o 1,8 %.

Další tři země s nejvyššími výdaji – Čína, Rusko a Saúdská Arábie – u všech jde o podstatné zvýšení, Saúdská Arábie přeskočila Spojené království, Japonsko a Francii, a stala se v pořadí čtvrtou zemí s největšími vojenskými výdaji. Čína, Rusko a Saúdská Arábie patří mezi 23 zemí, které více než zdvojnásobily své vojenské výdaje od roku 2004.

Pokles výdajů USA v roce 2013 o 7,8 % je výsledek konce války v Iráku, počátku stahování vojsk z Afghánistánu a působení rozpočtových škrtů, které prošly americkým Kongresem v roce 2011. Mezitím úsporná politika i nadále určuje trendy vojenských výdajů v západní a střední Evropě a v dalších západních zemích.

Nárůst vojenských výdajů v rozvíjejících se a rozvojových zemích stále pokračuje,“ řekl Dr. Sam Perlo-Freeman, ředitel Programu vojenských výdajů SIPRI. „Zatímco v některých případech je přirozeným důsledkem hospodářského růstu nebo v reakci na skutečné potřeby v oblasti bezpečnosti, tak v ostatních případech to představuje plýtvání příjmů z přírodních zdrojů, dominanci autokratických režimů, či vznikající regionální závody ve zbrojení.

Saúdská Arábie a Irák dominují vzestupu vojenských výdajů na Blízkém východě

Vojenské výdaje na Blízkém východě vzrostly v roce 2013 o 4 %, odhadem jde o 150 miliard dolarů (cca 2,987 bilionů Kč). Výdaje Saúdské Arábie se zvýšily o 14 %, dosáhly 67 miliard dolarů (cca 1,334 bilionu Kč), což je možná kvůli napětí s Íránem, ale také touha udržet si silné bezpečnostní síly s cílem pojistit se proti případným protestům ve stylu arabského jara.

Udržování režimu přežití tváří v tvář vnitřní opozici je také pravděpodobným motivem pro zvýšení vojenských výdajů o 26 % v Bahrajnu. Nicméně největší regionální nárůst byl v Iráku (27 %), který pokračoval v přestavbě svých ozbrojených sil.

Vojenské údaje výdaje Íránu, Kataru, Sýrie a Spojených arabských emirátů nejsou pro rok 2013 k dispozici, což znamená, že odhadovaný regionální součet je velmi nejistý. Ten odráží obecné krytí vojenských výdajů v regionu a to i v případě, že jsou k dispozici údaje, které se nemusí vztahovat na všechny vojenské výdaje,“ řekl Dr. Perlo-Freeman.

Zdroje pohánějíci akvizice zbraní v Africe

Vojenské výdaje v Africe se v roce 2013 zvýšily o 8,3 %, dosáhly odhadovaný 44,9 miliard dolarů (cca 849 miliard Kč). Více než dvě třetiny z afrických zemí, pro které jsou tyto údaje dostupné, zvýšily vojenské výdaje v roce 2013. Alžírsko se stalo první zemí v Africe, u které vojenské výdaje překonaly 10 miliard dolarů (cca 200 miliard Kč), což představuje nárůst o 8,8 % od roku 2012, a nárůst až na 176 % od roku 2004. Mezitím Angola zvýšila své výdaje o 36 % v roce 2013, předběhla Jižní Afriku jako nejvíce utrácející za vojenské výdaje v subsaharské Africe a druhou nejvíce utrácející na celém kontinentě. Vysoké příjmy z ropy se zdají být faktorem stojícím za zvýšenými vojenskými výdaji jak Alžírska, tak Angoly.

Vojenské výdaje Číny stále rostou

Vojenské výdaje v Asii a Oceánii vzrostly v roce 2013 o 3,6 %, dosáhly 407 miliard dolarů (cca 8,1 bilionů Kč). Nárůst je nejvíce způsoben nárůstem o 7,4 % ze strany Číny, jejíž výdaje dosáhly odhadem 188 miliard dolarů (cca 3,742 bilionů Kč). Územní spory s Čínou jsou hnacím motorem vojenských výdajů u zemí jako Filipíny a Vietnam.

Japonské obavy z rostoucí čínské vojenské síly v kombinaci s vlastní nacionalistickou politikou japonské vlády vedly Japonsko k ukončení svého dlouhého a postupného poklesu vojenských výdajů. Nicméně největší nárůst v regionu v roce 2013 byl v Afghánistánu o 77 %, protože buduje své bezpečnostní síly v rámci přípravy na stažení většiny cizích vojsk na konci roku 2014,“ řekl Dr. Perlo-Freeman.

Překlad článku Military spending continues to fall in the West but rises everywhere else, says SIPRI
www.sipri.org/media/pressreleases/2014/Milex_April_2014

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat