Rubriky | Evropa

Vůdce ukrajinské krajní pravice je na seznamu podezřelých z terorismu

Zveřejněno 06 března 2014 autorem FreePub

Rusko dalo vůdce ukrajinské radikální strany Pravý sektor na mezinárodní seznam podezřelých z terorismu.

Dmytro Jaroš, vůdce strany Pravý sektor, údajně žádal Doka Umarova, aby zaútočil na Rusko.

Vyšetřovatelé se domnívají, že Dmytro Jaroš veřejně vyzýval protiruské síly k extrémním akcím a teroru na území Ruska,“ řekl Vladimir Markin, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruské federace.

>> Oficiální vyjádření Vyšetřovacího výboru Ruské federace ohledně Jaroše: www.sledcom.ru/actual/392069

V blízké budoucnosti budou ruští vyšetřovatelé požadovat Jarošovo zatčení, dodal.

Jaroš dosud nebyl uveden v oficiální databázi Interpolu, protože na generálním tajemníkovi této organizace, aby informoval členské státy o uvedení občana na mezinárodní seznam hledaných.

Obrázek: Stránka Pravého sektoru s výzvou Jaroše na webu VKontakte.

V neděli Jaroš vyzval nejhledanějšího teroristu v Rusku Doka Umarova, aby jednal proti Rusku v příspěvku zveřejněném na stránce pravého sektoru na ruské sociální síti VKontakte.

V prohlášení uvedl, že „mnoho Ukrajinců se zbraní v ruce“ podporovalo čečenské bojovníky v jejich boji proti Rusům, a „je čas nyní podpořit Ukrajinu.“ Zpráva, která byla podepsána „vůdce pravého sektoru Dmytro Jaroš,“ vyzvala Umarova „k aktivaci jeho boje“ s tím, že „má jedinečnou možnost vyhrát“ nad Ruskem.

Umarov se přihlásil k odpovědnosti za řadu útoků na ruské civilisty, včetně bombových útoků v moskevském metru v roce 2010 a v roce 2011 na mezinárodním letišti Domodědovo, která zabila desítky lidí a stovky jich zranily.

Po Jarošově veřejné výzvě směrem k Umarovi ruská vyšetřovací komise zahájila v pondělí trestní řízení proti němu. Pokud bude obviněn, může Jaroš čelit až 7 letům vězení v Rusku.

Nicméně Ukrajina nepředá vůdce krajně pravicové skupiny Pravý sektor, pokud o to Rusko požádá, protože by to bylo v rozporu s ukrajinskými zákony, uvedla generální prokuratura ve svém prohlášení.

Jaroš, který vede krajně pravicovou militantní skupinu Pravý sektor, byl vždy ve svých prohlášeních proti Rusku, volá po zničení a rozdělení „Moskevské říše“ a otevřeně podporuje čečenské bojovníky a gruzínskou agresi. Jaroš věří, že je Rusko „věčný nepřítel“ Ukrajiny a že válka mezi oběma zeměmi je „nevyhnutelná.

Hnutí Pravý sektor je kombinace několika krajně pravicových skupin, bylo založena v listopadu 2013 brzy poté, co na Ukrajině vypukly protivládní protesty. Členové radikálního hnutí byli velmi aktivní při násilných událostech, které vedly k vypuzení prezidenta Viktora Janukovyče. Poté, co byla 21. února podepsána smlouva mezi Janukovyčem a opozičními vůdci ale prohlásili, že ji neuznávají a že budou pokračovat v ozbrojeném boji.

Skupina je popisována jako nejaktivnější, nejradikálnější a nejlépe organizovaná skupina ukrajinských nepokojů.

Pravyi Sektor(Roght Sector) activists. Euromaidan, Kyiv, Ukraine. Events of February 22, 2014.

Foto: Aktivista Pravého sektoru na Euromajdanu v Kyjevě 22. února 2014.

Překlad článku Russia puts Ukraine far-right leader on international wanted list over calls for terrorism
rt.com/news/yarosh-interpol-wanted-terrorism-954/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat