Rubriky | Evropa

Východní Ukrajina: Zranění a jeden mrtvý po střetech [VIDEO]

Zveřejněno 14 března 2014 autorem FreePub

Nejméně jeden člověk zemřel a dalších 10 bylo převezeno do nemocnice.

Střety se odehrály mezi soupeřícími stranami ve východoukrajinském městě Doněck. Zprávy uvádí, že byly při střetech použity vejce, ohňostroje a kouřové granáty.

Napětí vybuchlo ve čtvrtek v průmyslovém městě Doněck, kdy se rusky mluvící populace shromáždila na podporu vytvoření východní ukrajinské autonomie a proti rozhodnutím popřevratové vlády v Kyjevě.

Lidé z opačné strany barikády – příznivci ukrajinské integrity – se shromáždili ve stejný čas na stejném místě, jako odpůrci nové vlády.

Podle místních sdělovacích prostředků začali pro-majdanovští aktivisté provokovat pro-ruské davy, křičeli krajně pravicové slogany „Sláva Ukrajině“ a „Sláva hrdinům„, hlasitě požadovali respektování ukrajinské územní svrchovanosti.


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

Střety mezi soupeřícími shromážděními údajně vypukly poté, co dav demonstrantů prorazil policejní kordon oddělující davy. Strážci zákona se snažili dostat provokatéry pryč do policejních autobusů.

Zpočátku nebylo jasné, kolik lidí bylo zraněno na obou stranách, ale zprávy ukázaly, že někteří lidé měli na obličeji krev.

Policie nasadila další personál a podařilo se jí oddělit od sebe skupiny aktivistů, které zůstaly na náměstí. Podle zpráv tam bylo na každé straně asi 1000 lidí.

Pro-majdanský dav žádal „ultranacionalisty“ z místního pro-ukrajinského fotbalového klubu, aby se připojili k jejich shromáždění, a aby si s sebou vzali zbraně, včetně baseballových pálek, řekl pro RT aktivista z Doněcku jménem Sergey Tsiplakov.

Dnes jsme svědky plánované provokace, kdy pro-ruský dav v podstatě vyprovokoval tvrdá opatření,“ uvedl Tsiplakov.

Čtvrteční střety podle Tsiplakova spustili nejprve pro-majdanští demonstranti, kteří museli ukázat svou sílu pozorovatelské misi OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě).

To, co potřebovali, bylo vytvořit show pro pozorovatele z OBSE, cílem této akce bylo ukázat, že v tomto regionu všichni místní podporují místní vládu a události na Euromajdanu.

Částečný překlad článku Injuries, fatality reported in east Ukraine clashes between rival rallies
rt.com/news/ukraine-protest-donetsk-dead-674/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat