Zelená předvolební manipulace Ondřeje Lišky

Zveřejněno 21 května 2014 autorem FreePub

Strana zelených se uchýlila ke staré ale stálé fungující metodě manipulace – strach.

Strana – konkrétně její předseda Ondřej Liška – neváhá využívat manipulativní populistické taktiky s cílem vyvolat strach, které je neoprávněný, pošpinit své konkurenty a tak zřejmě získat politické hlasy. Ve zkratce lze počínání předsedy Ondřeje Lišky nazvat jako zloděj křičí: Chyťte zloděje!.

Strana zelených uveřejnila na své facebookové stránce následující obrázek (kliknutí na obrázek vás přesměruje na jejich FB stránku):

V popisu fotografie je uveden odkaz na článek Ondřeje Lišky s názvem Všichni Putinovi muži, který dále rozeberu. Nejdříve si článek celý přečtěte, poté se podívejte dál na jeho rozebrání.

Již v úvodu článku pan Liška píše, že „V Evropě silně narůstají obavy z toho, že v nadcházejících volbách uspějí populisté a extremisté.“ Podívejme se tedy, co to je ten „populismus“.

Slovník cizích slov ABZ říká, že:

Populismus – styl politiky, který usiluje o získání široké základny voličů údajnou ochranou zájmů prostých lidí proti různým ohrožením a prosazováním témat vzbuzujících emocionální reakce veřejnosti.

Když se podíváme na celkové vyznění a argumentaci v článku pana Lišky, vidíme, že sice poukazuje na údajný (konkrétní fakta i zdroje chybí) populismus jiných stran s tím, že „ohrožují evropskou jednotu a bezpečnost,“ ale zároveň se sám pan Liška dopouští populismu. Ve zkratce lze říci, že nás straší Putinem, podle něho „Rozbitá Evropa je největším zájmem imperialistické politiky Vladimíra Putina.

Fakta, zdroje a důkazy chybí. Zbyly neopodstatněné fráze a strašení nepřítelem, populismus.

Další zarážející věc je hodit do jednoho pytle svobodné (Strana svobodných občanů), „okamurovce“ (Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury), komunisty, část ČSSD a část ODS. Podle něho tyto lidé a strany „ohrožují evropskou jednotu a bezpečnost.“ Z toho pan Liška vyvozuje, že „V důsledku tak přímo či nepřímo podporují Putinovu snahu o rozdrobenou a slabou Evropu.

Jinými slovy – každý kdo je názorově proti mně/nám, tak podporuje Putina. Všímáte se té manipulace?

Tento logický klam se dá nazvat falešným dilematem. Nemůžu mluvit za ostatní (obzvlášť za komunisty), ale cílem Svobodných rozhodně není podpora Putina či rozvracení Evropské unie.

Liška dále píše: „Populistické strany nejsou novinkou, ale právě dnes bychom měli být před jejich zdánlivě jednoduchými recepty na složité otázky imigrační politiky nebo přístupu k „nepřizpůsobivým“ na pozoru.

Povšimněte si, že je to právě populista Liška, kdo přináší zdánlivě jednoduché recepty na složité otázky, jen u jiných témat, než je imigrační politika či přístup k nepřizpůsobivým.

Z výroků řady pravicových i levicových populistů je přitom jasné, že stojí na straně Putina.“ – tady populista Liška píše nekonkrétně, žádné odkazy, zdroje, fakta, jen nějaké nekonkrétní věci. Nevíme, v jaké otázce stojí na straně Putina. Jednoduchý recept na složité otázky…

Někteří poslanci sociální demokracie neváhají jít slavit den vítězství na ruskou ambasádu či kritizovat svého vlastního ministra zahraničí za pevný postoj směrem k Rusku.“ – z tohoto textu nevyplývá, že jsou zmínění lidé nějak pro Putina, na tom nevidím a priori nic špatného. Je to věc mimo, někteří lidé prostě slaví konec války a porážku fašismu, vzhledem k tomu, že tu byli právě sovětští vojáci, pak volba ruské ambasády není špatná volba.

Stejně tak ale dělají Putinovi užitečné idioty ODS a Svobodní se svoji ideologickou snahou za každou cenu Evropskou unii oslabovat a rozkládat zevnitř.“ – to považuji za naprosto manipulativní lež. Cílem Svobodných a ODS není ZA KAŽDOU CENU oslabovat Evropskou unii či ji nějak rozkládat. To je naprosté nepochopení – obzvláště u Svobodných – toho, o co těmto stranám jde. Podle mého názoru pan Liška buď prostě a jednoduše sprostě lže a manipuluje, nebo je jednoduše velmi hloupý člověk.

Já osobně to myslím se svobodou a bezpečností naší země vážně. Proto nikdy nebudu volit stranu ani politika, která/který se ohání takovým manipulativním populismem. Je otázkou, zda právě takoví lidé, jako je pan Liška, nejsou hrozbou pro naši svobodu a bezpečnost, pro příklady nemusím chodit daleko – Hitler, Stalin, …

Jiří Schmied, pracující student, aktivní nevolič, nestraník, člen volební komise.

Video, kde předseda Mach od Svobodných argumentačně sestřelil předsedu Zelených Lišku:

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat