Rubriky | Ameriky

Zemětřesení v Oklahomě nejspíš souvisí s hydraulickým štěpením

Zveřejněno 23 února 2014 autorem FreePub

Střední část Oklahomy zaznamenala v posledních letech masivní nárůst počtu zemětřesení.

Geologové spojuj nárůst zemětřesení v tomto americkém státě s rozvojem těžby ropy a zemního plynu pomocí hydraulického štěpení (frackingu, frackování).

Od roku 1975 do roku 2008 Americká geologická služba zjistila, že střední Oklahoma zažila jedno až tři zemětřesení ročně o síle 3 stupně Richterovy škály, uvedl The Nation. Od roku 2009 do roku 2013 toto číslo vzrostlo na průměrně 40 zemětřesení.

Jen za letošní rok došlo v tomto státě ke 25 takovým zemětřesením, celkově k 150 zemětřesením jen za tento měsíc. Celkově stát Oklahoma zažil od 1. ledna 2014 celkem 500 zemětřesení různých stupňů síly.

Vědecká data naznačují, že aktuální boom hydraulického štěpení je na vině tohoto nárůstu zemětřesení. Facking je velmi kontroverzní proces vstřikování vody, písku a různých chemikálií do vrstev hornin, aby došlo k uvolnění ropy a zemního plynu hluboko v podzemí.

Fracking byl dlouho spojován se seismickou aktivitou a vědci ukázali spojení mezi zemětřesením a odpadní vodou ze studní po frackingu. Toxická odpadní voda je uložen hluboko v podzemí, což způsobuje tření podél zlomových linií, zjistili vědci. Loni vědci například spojili místa s vrty s řadami zemětřesení v některých částech amerického státu Ohio.

Vstřikovací studny používané pro získání ropy a zemního plynu jsou „nejrozumnější hypotézou“ vysvětlující nárůst zemětřesení v Oklahomě, řekl pro The Nation Nicholas van der Elst, výzkumník na Columbia University’s Lamont-Doherty Earth Observatory.

Důkazní břemeno je na operátorech studní, aby dokázali, že zemětřesení nejsou způsobena jejich studnami,“ řekl van der Elst.

Studie z roku 2011 publikovaná v časopise Geology spojila infuzi kapaly se zemětřeseními, včetně toho vůbec největšího zaznamenaného v Oklahomě. Stát má přes 4400 úložných studní, uvedl StateImpact.

The Nation zjistil, že seismická činnost spojená se studnami frackingu se dostává do státní legislativy. Americká stát Arkansas zakázal na základě zemětřesení tyto studny na území o velikosti zhruba 4000 kilometrů čtverečných. Stát Ohio zakázal frackovací studny poblíž zlomových linií a pracovní skupina pověřená Kansasem posuzuje vztah mezi otřesy a frackováním.

Stát Vermont zakázal fracking a Massachusetts vážně zvažuje nad jeho zákazem.

Pět měst ve státě Colorado zakázalo frackování, i když čelila žalobám ze strany státu, nikoliv ze strany průmyslu. A město Dallas minulý rok schválilo omezení, které zakazuje fracking do zhruba 460 metrů od domů, škol, kostelů a dalších chráněných oblastí.

 

Frac job in process

Částečný překlad článku Oklahoma earthquake spike likely linked to fracking boom
rt.com/usa/oklahoma-earthquakes-fracking-wells-826/

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • Jenda 23.2.2014 at 16.48

    Fuj :(

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat