Žena, která může psát, ale neumí číst

Zveřejněno 08 ledna 2014 autorem FreePub

Nedávná cévní mozková příhoda zanechala u 40-leté ženy neobvyklé příznaky.

Jednou ráno se učitelka v mateřské škole chystala zapsat docházku své třídy, když si uvědomila, že nemůže přečíst papír ve své ruce. Snažila se dívat na plány lekce, na prezenční listiny, zdálo se, že jsou pokryty nesrozumitelnými symboly.

V té době to nevěděla, ale učitelka s iniciály M.P., o které doktoři nedávno publikovali studii v časopisu Neurology, měla mrtvici. Mrtvice postihla specifickou část mozku, což ženě zanechalo neobvyklé příznaky – a spoustu normálně fungujících funkcí mimo tuto oblast. Její případová studie je fascinujícím pohledem na to, čeho jsou mozek a lidská vynalézavost schopny.

Ukázalo se, že mrtvice ženě přerušila spojení mezi „jazykovou zónou“ jejího mozku a její zrakovou kůrou, napsal její doktor. Ve stejnou dobu byly ostatní smyslové vstupy stále připojeny do její jazykové zóny. Výsledky byly rozhodně zvláštní. Nemohla číst, ale stále mohla psát a rozuměla mluvené angličtině, tento symptom se nazývá „slovní slepota„. Navíc měla emocionální reakce, když se na slova podívala, přestože je nemohla rozpoznat.

Například když jí bylo ukázáno slovo „dezert,“ tak vykřikla „Ó, ten mám ráda!“ Když jí bylo o pár okamžiků ukázáno slovo „asparagus, tak její odpověď byla poněkud odlišná. „Nemám to slovo ráda, zneklidňuje mě,“ zvolala.

Matka této ženy uvedla, že při nedávné odpolední terapii byly její dceři ukázány dva dopisy z její poštovní schránky. M.P. ihned podala jeden dopis matce a druhý si zasunula do kabelky se slovy: „To je můj kamarád a tohle je tvůj kamarád.“ Když se ji zeptali, o jaké kamarády šlo, nedokázala odpovědět, ale jejich jména vyvolala emocionální reakci.

M.P. měla mrtvici v říjnu 2012, uvedli její doktoři. Od té doby přestavěla svůj život. Nemůže učit a hodně se jí dotklo, že nemůže číst, protože bývala specialista na čtení. Ale má novou práci a dobrovolníky. A našla si vlastní způsob čtení, který obchází její postižení.

M.P. se u daného slova zaměří na první písmeno, které není schopna rozpoznat. Pak položí svůj prst na písmeno a začne hledat postupně toto písmeno v abecedě, dokud ho nenajde. „Tohle je písmeno M,“ prohlásila po přeskočení 11 písmen abecedy. O tři písmena později je schopna odhadnout, o jaké slovo jde: „Toto slovo je ‚matka‘,“ hrdě oznámila.

Existuje mnoho dalších podrobností, které jsou uvedeny v této studii, kterou časopis Neurology uveřejnil zdarma ke stažení.

 

Blausen 0836 Stroke

Obrázek: Ilustrace cévní mozkové příhody (mozkové mrtvice).

Překlad článku The Woman Who Could Write, But Couldn’t Read
www.popsci.com/article/science/woman-who-could-write-couldnt-read

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat