Rubriky | Svět, Zbyněk Klein

Tags |

Zlatá rýže: Úspěch genetických modifikacích, nebo jen další hoax?

Zveřejněno 11 června 2014 autorem FreePub

Zlatá rýže vznikla pro rozvojové země, kde místní obyvatelé často jedí pouze tuto plodinu.

Z prvopočátku bych chtěl říci, že ačkoli jsem aktivista, který vystupuje proti genetickým modifikacím, zpracuji tento článek objektivně tak, aby si každý mohl udělat vlastní názor (dělám to tak vždy, nicméně jsem si vědom, jak je v tomto tématu společnost nejednotná).

Co je zlatá rýže?

Takzvaná zlatá rýže je druh rýže, která byla geneticky modifikována a to tak, že do DNA rýže byla vpravena metabolická dráha narcisu. Jednalo se tedy o poměrně složitější modifikaci, než na jakou jsme zvyklí například u GM kukuřice nebo sóji. Později se pro tuto geneticky modifikovanou rýži začalo používat označení zlatá rýže.

Epiderma - Slevomat.cz

Proč vznikla zlatá rýže?

Zlatá rýže vznikla pro rozvojové země, kde místní obyvatelé často jedí pouze tuto plodinu. Mnoho lidí z těchto oblastí trpí nedostatkem vitamínu A. Nedostatkem vitamínu A dochází ke slepotě a ročně takto oslepne 250 000 až 500 000 lidí. Necelá polovina takto postižených lidí do jednoho roku umírá. Právě proto se rýže geneticky modifikovala, a to tak, aby obsahovala betakaroten, a tělo si tak mohlo připravit vitamín A a nedocházelo tak k těmto zdravotním problémům. Dodal bych jen, že první návrh k této genetické modifikaci dala Rockefellerova nadace. Už jen tento fakt vyvolává pochyby o bezpečnosti a nezištnosti tohoto projektu.

GM osiva a patenty

Velmi nestandardní je to, že zlatá rýže nepodléhá patentům, ani licencím. Farmáři ji tak můžou pěstovat bez toho, aniž by si museli každý rok kupovat nové patenty, jako je tomu u ostatních GM plodin.

Testování

GM rýže byla testována na zhruba dvou desítkách čínských dětí. Ano čtete správně, GM rýže byla skutečně testovaná na dětech, a co více, účastníci testu nebyli obeznámeni s tím, že jedí geneticky modifikovanou rýží. Uvedl bych, že výsledky dopadly pozitivně, nicméně, opět se dostáváme do bodu, kdy test je prováděn velmi nedemokraticky, lživě a bez dostatku informací. Není tedy velký problém výsledky testu, u kterého byly použity takovéto praktiky, neuznat a zpochybnit. To se také stalo a Čína tento test označila jako porušení vědecké etiky a autoři testu přišli o práci. Postupem času vyplavaly na povrch i chyby v testu. I přes tyto fakta se loni začala zlatá rýže pěstovat na Filipínách, což ovšem brzdili sami farmáři, protože chtěli předejít kontaminacím jejich polí. V roce 2012 proběhla další studie, tentokrát na 68 dětech ve věkovém rozmezí 6 – 8 let. Testy vylepšené zlaté rýže (zlatá rýže č. 2), která byla upravena pro větší obsah betakarotenu, byly úspěšné. Má osobní připomínka je taková, že pokud testy proběhly pouze na dětech, nemáme ověřeno, že zlatá rýže bude mít pozitivní efekt také na dospělé jedince.

Epiderma - Slevomat.cz

Vandana Shiva a její názor na zlatou rýži

Dr. Vandana Shiva je indická aktivistka vystupující proti genetickým modifikacím a stala se symbolem boje proti GMO, korporacím a devastaci naší planety za účelem ziskuchtivosti. Její názor je takový, že korporace skrze GMO rýži mohou ovládnout zemědělství v oblastech, ve kterých by se zlatá rýže pěstovala. Taktéž upozorňuje na ztrátu biodiverzity (na což upozorňuji i já). Na celém světě je přes 2 000 druhů rýže a kvůli GM rýži bychom o ně mohli přijít. Pokud opět zajdeme do extrému, který ale – jak já říkám – je možný, pokud se nepostavíme problému čelem, tak pak by všechna světová produkce rýže mohla být geneticky modifikována, společnost Syngenta by si díky korupci a podobným nástrojů těchto firem zajistila patent a veškerá produkce rýže (která je výbornou zásobárnou energie pro lidský organismus) by opět patřila jedné firmě, jako se to téměř stalo se sójou. Sója je k dnešnímu dni geneticky modifikována z více jak 80% (a toto procento bude stoupat, pokud se GM plodinám nepostavíme). V USA je to téměř 100%. Dá se tedy uvažovat o tom, že zlatá rýže je jen záminkou pro to ovládnout trh se světovou produkcí rýže. Chtěl bych závěrem říci, že nezlehčuji problémy spojené s nedostatkem vitamínu A, nicméně toto řešení není příliš šťastné a přináší s sebou velká rizika a může se jednat pouze o zástěrku, která si klade za cíl ovládnout světový trh s rýží, nebo vyvolat ve společnosti pocit, že GMO je dobrá věc. Faktem však zůstává, že po celém světě trpí mnoho lidí nedostatkem vitamínu A. Tento problém se musí urgentně řešit, avšak, bez genetických modifikací.

Petice proti pěstování GMO v ČR:
docs.google.com/forms/d/1Z2434WVmidQSoFsDnJetbUb2zBAvvgTZvWW6nUYoX7M/viewform?usp=send_form

Petice proti pužívání herbicidu Roundup v ČR:
www.petice24.com/petice_za_zakaz_pouivani_herbicidu_roundup

FreePub.cz

Nechcigmo.cz

#Českobezgmo

Golden Rice

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat