Rubriky | Svět

Rok 2013 nebyl rokem pro tato zvířata

Zveřejněno 28 února 2014 autorem FreePub

Podívejme se na masová úmrtí zvířat, na která vědci stále hledají odpovědi.

Delfíny
Delfíni rodu Tursiops se od července 2013 objevují v nezvykle vysokém počtu podél pobřeží Atlantského oceánu. Někteří se dostali na břeh živí, většinou jsou však vyplaveni na břeh mrtví s lézemi na kůži, v ústech, na kloubech a v plicích, uvedla NOAA. Od 1. července do 15. prosince se objevilo v USA 996 uvízlých delfínů, téměř devětkrát tolik, než než je průměrná výše v tomto šestiměsíčním období.

Spekuluje se, že by mohl být na vině morbillivirus napadající kytovce, ale vědci zkoumají i další možnosti jako patogeny a biotoxiny. Tento morbillivirus je ve stejné čeledi jako virus spalniček, není však přenosný na člověka, jde o smrtelný virus s příznaky kožních lézí, pneumonie, infekce mozku nebo sekundárních infekcí.

Kulohlavec Sieboldův
Na začátku prosince se 51 těchto velryb objevilo na okraji floridského národního parku Everglades – ve vodě, která je pro ně nezvykle mělká. V průběhu jednoho týdne se tým více než 25 vědců zoufale snažil zachránit tyto velryby. Snažili se přeživší velryby dostat zpět do hlubších vod, použili dokonce lodě a letecký průzkum, ale jejich snaha nebyla zcela úspěšná. Podle NOAA 22 velryb z původní skupiny zemřelo a 29 se stále pohřešuje.

Vědci stále vyšetřují příčinu toho, proč se do těchto mělkých vod velryby dostaly. Některé z velryb vykazovaly známky vyhublosti a podvýživy, vědci testují vzorky tkáni a hledají kontaminující látky, biotoxiny a morbillivirus. Sonar byl vyloučen jako příčina tohoto problému.

Mořská hvězdice Pycnopodia helianthoides
Od června potápěči hlásí, že se tyto mořské hvězdice podél západního kanadského a amerického pobřeží přeměňují v „lepkavou hmotu“. Teno záhadný mor byl nazván „syndromem chřadnutí mořských hvězdic“ a způsobuje bílé léze, ztrátu ramen, kolaps těla, smrt a rozklad, uvedl Chris Mah, výzkumník z Smithsonian National Museum of Natural History.

Poté, co hvězdice ztratí ramena, „v podstatě před vámi začnou tát,“ řekl Pete Raimondi, předseda katedry ekologie a evoluční biologie na University of California Santa Cruz. Mor napadl nejméně 12 druhů mořských hvězdic a dokonce nakazil i mořské ježky a okurky, uvedl Dr. Mah.

Včely

Včely začaly vymírat zhruba před deseti lety, ale loni v zimě jedna třetina amerických včelstev zemřela, nebo zmizela. Jejich vymírání by mohlo ovlivnit řadu plodin.

Loni na jaře americké ministerstvo zemědělství připsalo ztrátu včelstev nemoci zhroucení včelstev (CCD). Podle Natural Resources Defense Council by mohlo CCD pramenit z celé řady příčin, včetně vystavení pesticidům, invaze parazitických roztočů, nedostatečné zásobování potravinami a novým virem, který se zaměřuje na imunitní systém včel.

Evropská unie minulé léto zakázala používání insekticidu, protože věří, že ovlivňuje včely. Američtí včelaři a environmentální skupiny v březnu nutili americkou Agenturu pro ochranu životního prostředí, aby zakázala neonikotinoidy a další pesticidy.

Los

I když nejde jen o rok 2013, tak jsou vědci stále nejistí ohledně toho, proč losi po celá léta vymírají. Jejich masová úmrtí se objevují v Severní Americe od New Hampshire po Britskou Kolumbii, uvedly New York Times.

Nejběžnější spekulace o poklesu jejich počtu je změna klimatu. Losům se daří v chladnějších teplotách, takže když teploty stoupnou nad -5 stupňů Celsia, na které jsou zvyklí, spotřebují více energie, aby zůstali ochlazení. Kratší zimy také přináší větší počty zimních klíšťat. V Minnesotě se ve vlhkosti daří mozkovým červům a motolicím, uvedly New York Times, a v Britské Kolumbii vzestup kůrovce ovlivňuje jejich stanoviště. „Skutečnost, že máte různé bezprostřední příčiny naznačuje, že je zde jedna společná příčina,“ řekl pro NewScientist populační ekolog Dennis Murray z Trent University.

Losy je těžké sledovat a studovat, protože to jsou samotářská zvířata. Vzhledem k tomu, že mají vysokou úroveň tělesného tuku, tak se jejich mrtvoly rychle rozkládají a není možné je pitvat. Počty losů výrazně poklesly ve Wyomingu, kde jich přežívá pouhých 919 kusů. Minnesota v roce 2013 zrušila svou loveckou sezónu a místo toho vědci používali rádiové obojky pro sledování losů v rámci několik let trvajícího výzkumného projektu.

 

Částečný překlad článku These Mass Animal Die-Offs In 2013 Left Scientists Puzzled
www.huffingtonpost.com/2013/12/31/animal-die-offs-2013_n_4520261.html

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat