21 technologií pro decentralizovanou ekonomiku

Zveřejněno 26 července 2015 autorem FreePub

Technologie pro decentralizovanou ekonomiku a pro převzetí moci lidem.

Technologie převzaty z článku 21 Technologies That Are Decentralizing The Economy And Bringing Real Power Back To The People. Vzhledem k délce článku je v dnešním díle prvních 10 technologií, v následujícím článku bude zbylých 11 technologií.

Svět je stále více centralizovaný, stále více se zaměřuje na úspory z rozsahu a přenos bohatství malé skupině elit na vrcholu finančního systému.

Mezitím však někteří aktivně pracují na decentralizaci světa.

21 technologií pro decentralizaci a inovaci v tomto seznamu se týkají potravin, energie, vody, přístřeší a odpadu a nejsou navrženy tak, aby vás odpojily od lidstva, ale spíše vám pomohly s hlubší integrací rodin, komunit, společností a všech lidí; v procesu zdola nahoru spíše než centralizovanou strukturou shora dolů.

Mnohé z těchto technologií jsou open-source, některé jsou high-tech, jiné low-tech a některé jsou nízkonákladová řešení.

Tento seznam není zdaleka vyčerpávající, ve skutečnosti každá z těchto technologií na seznamu je jen špička větší sítě inovací.

1) Pěstování ve čtvercích (Space-Intensive Agriculture)

Pěstování plodin v řadách má dlouhou tradici, ale toto paradigma je rozbíjeno. Zjistilo se, že rostliny pěstované ve dvourozměrných vzorcích umožňují větší růst rostlin na malém prostoru bez vzájemného omezování rostlin. Jedná se o jednoduchý koncept, ale má významné dopady. Zvýšením efektivity využití prostoru pro pěstování se snižují náklady na čas, vodu a práci při zvýšení produkce. Toho všeho je dosaženo bez chemikálií. Nejznámější zakladatel je Mel Bartholomew a jeho kniha Square Foot Gardening.

Jardin en carrés

2) Okenní farmy (Window Farms)

Třetina světové populace žije v hustě obydlených městských oblastech bez přístupu k půdě, přesto inspirující jedinci vytvořili okenní farmy. Tímto open-source a „udělej si sám“ způsobem si můžete dát potraviny na váš talíř a do obytných prostor. Způsoby, jakými přizpůsobit tuto technologii, jsou neomezené a existuje početná komunita stojící za tímto projektem.

3) Vertikální farmy (Vertical High-Rise Farm)

Vypěstovat potraviny v městských oblastech je problém, který se mnozí z nich snaží řešit, přesto je to stále problém. Většina měst má potravinové rezervy pouze na čtyři dny nebo méně. Plantagon je koncept, který přináší vysoce intenzivní zemědělství přímo do měst, aniž by bylo trnem v oku.

4) Farma mnoha tváří (Polyface Farm)

Nejde o jednu technologii, ale spíše o shromáždění mnoha postupu týkajících se pastvy a nových technologií. Polyface Farm řídí Joel Salatin a jeho skupina, používají high-tech elektrické ploty, aby napodobovali přirozené pastevecké návyky zvířat, která nejsou možné replikovat pastevci. Ploty podporují přirozený růst trávy a omezují plevel. Navíc je cenově dostupný v porovnání s tradičními ploty s ostnatými dráty. Tato zvířata získají všechny potřebné živiny z pastviny, což eliminuje potřebu dokrmování.

5) Studená pařeniště a skleník (Cold Frames & Hoop Houses)

Studené pařníky a dlouhé skleníky vyřeší problém, jak pěstovat potraviny v zimě bez nákladů na vytápění skleníků. Skleník může zadržet teplo ze slunečního záření, takže rostliny mohou růst i při extrémních klimatických podmínkách.

6) Věž Warka na „sklízení vody“ (Warka Water Collector)

Voda je základem života a platí to především při suchých klimatických podmínkách. Projekt Warka Water si klade za cíl využít jednoduchou síť v jednoduchých strukturách pro zachytávání vody. „Každá věž se skládá se dvou částí. Z kostry vyrobené z dřevěných prutů, bambusu nebo sítiny a z vnitřní sítě podobné pytlíku na pomeranče. Síť vyrobená z nylonových a polypropylenových vláken kondenzuje vlhkost a kapky rosy po ní stékají do nádrže na dně celé konstrukce,“ píše server Ekolist.cz.

7) Pásová pila (Band-Saw Mill)

Technologie pásové pily existuje již několik desítek let, ale v průběhu posledních pěti let získala na popularitě. Umožňuje ořezat stromy na kvalitní kusy dřeva bez velkých investic. Pilu může obsluhovat jedna osoba a zařízení je nenáročné na údržbu. Malé pily umožňují zlepšení životního prostředí lesů a zdroj dostupného řeziva pro ty, kteří chtějí si chtějí vyhrnout rukávy a pustit se do práce.

8) Malé domky (Tiny Houses)

Mnoho lidí nemá zájem žít ve velkém domě, celoživotní hypotéky a všechny potíže s ním spojené, ale přesto chtějí moderní vymoženosti. Hnutí malých domků je reakcí na složité struktury a obrovské „McMansions“ a malé domů obecně využívají nejnovější izolace, okna a drobné topení k vytvoření otevřené, přesto úsporné domy, které jsou často postavené na přívěsech snadný pohyb.

9) WikiDům (The WikiHouse)

WikiDům je open-source stavebnice s cílem, aby si kdokoliv mohl navrhnout, vyvinout a „vytisknout“ pomocí CNC domy a součástky, které mohou být smontovány s minimálními dovednostmi.

Zdroj: WikiHouse.cc

10) Open-source plány pro civilizaci (Global Village Construction Set)

Sada Global Village Construction je opravdu inspirující a jedinečný přístup k decentralizaci pro komunity. Nástroje jsou základem pro moderního stavění a Open Source Ecology si klade za cíl vyrábět 40 z nejužitečnějších nástrojů, jako jsou traktory, a aby je bylo možné postavit v jednoduché dílně. Patří mezi ně všechny open-source plány a materiály a zároveň se pyšní na pouhou osminovou cenou oproti svým průmyslovým ekvivalentům.

11) Skladování dešťové vody ze střechy (Harvesting Rainwater From Your Roof)

Thomas Jefferson navrhl svůj dům u plantáže Monticello, aby byl soběstačný, počínaje sběrem dešťové vody odváděné do cisteren pod zemí pro zavlažování okolních rostlin a květinové zahrady. Monticello byl soběstačný v mnoha ohledech. Nové střešní systémy jsou bez toxických látek a staly se populárními pro soběstačné využití vody.

12) Solární destilátor vody (Solar Water Distiller)

Vodu nutně lidské tělo potřebuje. Výhoda tohoto destilátoru je, že lze použít o vodu slanou, která pokrývá většinu povrchu Země.

13) Solární ohřev vody (Solar Hot Water Heater)

Voda je skvělé médium pro přenos tepla a byla používána po staletí v energetice. S řadou pokroků v oblasti solární technologie a jednoduchého mikročipu, může být voda ohřívána přímo na slunci a využita pro sálavé podlahové vytápění nebo ve sprše.

14) Solární panely (Solar Panels)

I když solární energie představuje výzvu pro elektrické sítě, tak je ideální pro jednotlivce a decentralizované sítě.

15) Větrná energie (Wind Power)

Větrná energie není jen pro velké projekty, lze ji implementovat i pro jednotlivce. Malé větrné turbíny jsou cenově dostupné, snadno se instalují a mohou doplnit solární energii. Oba zdroje energie se mohou navzájem doplňovat, navíc dva napájecí zdroje jsou lepší než jeden.

16) Mini-nukleární reaktor (Mini Nuclear Reactor)

Jadernou energii někteří nevnímají dobře, protože je v případě nehody nebezpečná. Ale těžba uhlí je také nebezpečná. Řešení navržené začínajícími technologickými start-upy spočívá ve využití reaktorů malé velikosti, menší reaktory je snadnější ochránit v případě problémů na rozdíl těch velkých jako například v Japonsku. Říkají, že co je malé, to je hezké, ale také bezpečnější. Malé reaktory mohou napájet města a neprodukují skleníkové plyny, velikost reaktoru také omezuje škody v případě problémů.

17) Biouhel z kamen (Bio-Char Stoves)

Existují speciální kamna, která produkují biouhel. A k čemu takový biouhel je? Jak píší webové stránky Biouhel.cz:

Biouhel (z angl. biochar) je zuhelněná biomasa, která vznikla termickou přeměnou (nízkoteplotní pyrolýza, karbonizace). V podstatě jde o obdobu dřevného uhlí, ale ze zbytkové a odpadní biomasy. Základní složkou je chemicky stabilní uhlík, který nepodléhá dalšímu rozkladu ani oxidaci. Ukládáním biouhlu do půdy se zásadně zlepšuje její kvalita. Uhlík váže živiny a důležité látky (dusík, fosfor, draslík, …), které se z půdy nevyplavují. Má velkou retenční schopnost, taže váže v půdě i vodu. Ukládání biouhlu do půdy má ale i další globální přínos: dochází k odebírání CO2 z atmosféry.

18) Raketová kamna (Rocket Stoves)

Krby jsou sice pěkné, ale nevytopí dřevem o malém průměru celý dům a neuvaří jídlo. Raketová kamna umožňují při plném spalování spotřebovat celý zdroj paliva a vytvořit působivé množství tepla. Tím, že zcela spotřebují palivo, vytváří málo kouře a lze je snadno použít pro vaření.

19) Generátor bioplynu (Biogas Generators)

Bioplyn může být vytvořen na dvorku a produkovat dostatek plynu k pohonu kamen pro vaření. Díky jednoduchým konceptům a open-source technologii stále více lidí využívá bioplyn. Využití bioplynu jsou nekonečná, vytváření energie z odpadu může pomoci celé komunitě.

20) Vyhnívací nádrž pro fekálie (Biodigester for Human Waste)

Někteří lidé neradi mluví o odpadních produktech lidského metabolismu, ty však mohou být použity pro výrobu bioplynu. Pomocí kompostovacího toaletního systému, vyhnívací nádrže a plynového kolektoru mohou lidské fekálie pomoci vytopit dům a ohřívat vodu.

21) Vermikompost (Vermicompost)

A co je vermikompost? Zjednodušeně řečeno: kompost přihnojený žížalím trusem. Ideální k použiti je žížala hnojní (Eisenia foetida), a na trhu lze také koupit takzvané kalifornské hybridy, které se rychle množí a dokážou intenzivně přeměňovat bioodpad na vermikompost. Žížaly vyžadují minimum péče, netrpí žádnými nemocemi. Používáni vermikompostu rostlinám prokazatelně prospívá. A pochlubit se, že o odpad se nám starají žížaly, je koneckonců celkem vtipné,“ píše web Biom.cz.

Komentáře
 • Vložit komentář

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • ode 14.1.2018 at 16.21

  ja že blockchain tam tiež bude :D

 • marek 30.7.2015 at 12.14

  Dávam tiež do pozornosti tzv. agrokruh, ktorý vymyslel Ing. Ján Šlinský.

 • […] Tento článek jsem doslova zkopíroval z webu: freepub.cz […]

 • […] 21 technologií pro decentralizovanou ekonomiku pochází z […]

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat