Rubriky | Svět

Šest věcí, které jste o Mandelovi možná nevěděli

Zveřejněno 19 července 2015 autorem FreePub

V touze oslavovat Mandelův život si jej lidé snaží homogenizovat.

To ale není přesná reprezentace tohoto člověka. Mandela byl politický aktivista a agitátor. Nevyhýbal se kontroverzi a neusiloval – a nezískal – univerzální schválení. Před a po svém propuštění z vězení přijal nestydatě progresivní a provokativní platformu.

Jak jeden komentátor uvedl krátce po oznámení smrti tohoto bojovníka za svobodu: „Mandela nikdy nebyl a nebude básník lásky. Během příštích několika dní se budete snažit udělat z něj něco, co nebyl, a to se vám nepodaří. Budete se snažit skrýt jeho vztek.

1) Mandela odsoudil válku v Iráku a americký imperialismus
Mandela nazval George W. Busheprezidentem, který nemá předvídavost, který nemůže správně myslet“ a obvinil jej z toho, že chce „uvrhnout svět do holokaustu“ tím, že půjde do války v Iráku. „Vše co pan Bush chce je ropa,“ řekl.

Mandela dokonce spekuloval, že byl tehdejší generální tajemník Kofi Annan podkopáván, protože byl černý. „Nikdy to neudělali, když byli generální tajemníci bílí,“ řekl. Válku v Iráku viděl jako problém amerického imperialismu. „Pokud existuje země, která spáchala nevýslovné krutosti na světě, pak to jsou Spojené státy americké,řekl Mandela.

2) Mandela nazval osvobození od chudoby „základním lidským právem“
Mandela považoval chudobu za jedno z největších zel na světě a vyjadřoval se proti nerovnosti po celém světě. „Obrovská chudoba a obscénní nerovnost jsou tak strašné biče naší doby – doby, ve které se svět chlubí úchvatným pokrokem na poli vědy, techniky, průmyslu a hromadění bohatství – které se musí zařadit po boku otroctví a apartheidu jako sociální zla,řekl.

Považoval odstranění chudoby za základní lidskou povinnost: „Překonání chudoby není gesto charity. Je to akt spravedlnosti. Je to ochrana základního lidského práva, práva na důstojnost a důstojný život,“ řekl Mandela. „Dokud chudoba přetrvává, není možná pravá svoboda.

3) Mandela kritizoval „válku proti terorismu“ a označování jednotlivců bez řádného procesu za teroristy
Na seznamu teroristů byl i Mandela do roku 2008. Mandela byl hlasitým kritikem války proti terorismu prezidenta George W. Bushe. Varoval před označováním osob jako teroristů bez řádného procesu. Zatímco důrazně vyzýval, aby byl Usáma bin Ládin přiveden před soud, tak poznamenal, že „označení Usámy bin Ládina jako teroristy zodpovědného za tyto činy před tím, než byl souzen a odsouzen, může být vnímáno jako ohrožení základních principů právního státu.

4) Mandela vyzval na souboj rasismus v Americe
Na svém výletu do New Yorku v roce 1990 navštívil Harlem a chválil boj Afroameričanů proti „nespravedlnosti rasové diskriminace a ekonomické nerovnosti.

Na stadionu Yankee připomněl, že rasismus nebyl pouze jihoafrický fenomén. „Jak jsme vstoupili do posledního desetiletí 20. století, je nesnesitelné a nepřijatelné, že rakovina rasismu stále sžírá společnost v různých částech planety,“ řekl. „Všichni z nás, černí i bílí, by měli vynaložit veškeré úsilí v našem boji proti všem formám a projevům rasismu, kdekoliv a kdykoliv vystrčí svou ošklivou hlavu.

5) Mandela se kamarádil s některými z největších politických nepřátel Ameriky
Mandela vyvolal šok a zlost u mnohých Američanů, když odmítl odsoudit kubánského diktátora Fidela Castra nebo libyjského plukovníka Muammara Kaddáfího, který podporoval Mandelu proti jihoafrickému apartheidu. „Jednou z chyb, kterou západní svět udělal, je myslet si, že jejich nepřátelé by měli být naši nepřátelé,vysvětlil americkému televiznímu publiku. „Máme vlastní boj.“ Dodal, že tito vůdci „nám dodávají zdroje, abychom vyhráli.Nazval také Jásira Arafata, kontroverzního vůdce Organizace za osvobození Palestiny, jako „soudruha ve zbrani.

6) Mandela byl nezdolným zastáncem odborů
Mandela navštívil při své návštěvě USA Odborový svaz pracovníků automobilového průmyslu (UAW) v Detroitu, okamžitě prohlašoval, že je s nimi spřízněný. „Sestry a bratři, přátelé a soudruzi, muž, který zde nyní mluví, není cizincem,“ řekl. „Muž, který nyní mluví je člen UAW. Jsem vaše tělo a krev.

Překlad článku Six Things Nelson Mandela Believed That Most People Won’t Talk About
thinkprogress.org/home/2013/12/06/3030781/nelson-mandela-believed-people-wont-talk/

Komentáře
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat