Rubriky | Blogy, Evropa

Buďte zdrávi, naši chlapci! … I Stalin by záviděl

Zveřejněno 02 dubna 2015 autorem FreePub

Myslela jsem, že už nikdy nic nenapíšu. Po zhlédnutí odpoledních zpráv z 30. března jsem však změnila názor.

Při reportáži, kde rozjásané tváře zdravily „spojence“ a TV Nova přenášela prostřihy hodné propagandistického akčňáku, oněměla jsem úžasem. Tohle že je přesun vojenských jednotek v běžné režii? … Přijímač jsem vypnula a viděné vytěsnila. Rozzuřila jsem se až večer.

Nejde o to, kdo je onálepkován jako kamarád, kdo jako nepřítel. Rovněž nemá cenu tvrdit, že proběhla obyčejná logisticko organizační činnost americké armády, či ponuře přitakávat konspirátorům, že se chystá třetí světová. Ruku na srdce, občané České republiky pravdu určitě nerozlousknou. Zato na světlo vylezl smutný a nečekaný fakt právě o nás Češích. Že už zřejmě nevíme, za co se v devětaosmdesátém cinkalo klíči.

Masovou čumendu předjímal každý. Lidi jsou lidi, a když se něco děje, chtějí u toho být. Zvlášť v dnešní době chytrých telefonů a vymaštěných mozků. Ale k procesím, která se táhla od města k městu, od vísky k hájku, všude, kudy americký maskáč jel, chyběly snad pouze vlajkoslávy a kytice šeříků. Družebních hubanů dostalo se vojákům po hospodách měrou vrchovatou.

A ty hlášky tuzemanů! … „Určitě jsem rád, že nás spojenci ochrání.“ (Připomínám, že Česko dlí v míru a nikdo ho neohrožuje.), „Jsou to moc milý a moc hezký kluci.“ (Už stačilo přihlížejícím, rozjíveným slečnám jen rozhodit nohy.), „Škoda, že odjíždějí …“ (Tohle sovětské okupanty z roku 68 minulo.) … Do kolen mě pak dostal komentář asi desetiletého chlapce, jenž měl možnost vlézt si do tanku a vydechl, že „je to pěkné.“ Ano, vyslovilo se dítě, co zná válku leda z počítače, ovšem i tak. Jeho méně šťastní vrstevníci po světě pláčou a zvrací, když jim „to pěkné“ rozšmelcuje maminku na hadry. Pracovníci v médiích by si občas měli hrábnout do svědomí, zasadit událost do širšího rámce a posoudit, nakolik etické je nechat hovořit nezletilého na kameru ohledně bojové techniky. Bojové techniky severoatlantické aliance, jež si tolik libuje v humanitárním bombardování každého státu, co dle amerických měřítek odpadl od svobody a demokracie.

Ilustrační foto: Obrněný transportér Stryker

Zkrátka jakkoliv odmítám v životě zobecňovat, tak z představení, které sehrál český člověk při uplynulých manévrech, je mně úzko a blivo. Ukázkově nekritické vlezdoprdelení a navíc v zemi, kde již netrpíme totalitou a nemusíme jako v KLDR povinně mávat vůdci ve špalírech. Jestli se reportáže dostanou k pohlavárům sajuza (ne)blahé paměti, budou si moct gratulovat. Připravili nás Amíkům a komukoliv, kdo bude chtít šéfovat zeměkouli, dokonale.

… Škoda, že v šotu nepromluvili pamětníci druhé světové války, co zřejmě nyní jako jediní naplno chápou křehkost míru a hodnotu lidskosti. Pravděpodobně se jim při pohledu na kolony obrněnců stáhnula hrdla a dosvědčili by, že kulka vás zabije vždycky. Lhostejno, zpoza které barikády vyletěla. … Kdo haleká: „SPOJENECTVÍ!„, tomu pravím: „ILUZE.

(Autorka není odpůrce Spojených států amerických jako takových. Zná víc Čechů a Slováků, kteří tam žijí, poznala přímo i pár rodilých Američanů a konstatuje, že jsou to velmi přátelští a pozitivní lidé. Autorka se rovněž nehlásí ke komunistické/levicové ideologii, odkazu Sovětského svazu nebo politice současného Ruska. Co se však válek, armád a zbraní týče, autorka bude vždycky na straně civilistů. A všech zběhlých vojáků.)

Ačkoliv jsem vystudovaná novinářka, komentář je čistě laický, pocitový. Na důkladnou rešerši materiálů už bohužel nemám zrak.

Darja Verbíková

Komentáře
 • Vložit komentář

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • hugo 8.4.2015 at 11.13

  Komantar rozhodne neni nestranny, ani objektivni a uz vubec ne eticky, jak si „novinarka“ stezuje na sve kolegy ve svem prispevku.

  Nepodsouvejte lidem svoje nazory a sve chapani sveta manipulativni formou tak jak to delate (oni by urcite rekli to co vam rikam). O valce toho vite asi tak stejne jako ten desetiletej kluk a alespon se, jako vystudovana novinarka (gratuluji), pokuste mit svuj nazor. Bez vlivu propagandy jakekoliv strany. A nepapouskovat terminy jako humanitarni bombardovani a podobne nesmysly.

  Spis by me zajimal vas nazor na to co se deje v Rusku a co podle vas je duvodem toho, ze Rusko lze ve svych televizi o udalostech, ktere se v souvislosti s prejezdem konvoje staly ( cesi masivne demonstruji a podobne) Proc to vlastne Rusko dela a co tim sleduje ?

 • JanaJ. 5.4.2015 at 15.31

  Jediný, kdo vede hybridní válku proti Rusku a další války po celém světě, jsou Američané..

 • Jiří Novák 5.4.2015 at 8.43

  Dobrý den, jako člověk a jako věřící, niterně cítím co píšete. Nejvíce mne oslovila věta, co by ty desetileté děti říkaly o těch pěkných tancích, kdyby jim ten pěkný tank rozšmelcoval maminku. Zmiňujete také, co by tomu řekli pamětníci druhé světové války. Nezažil jsem ji. Můj děda bojoval za Wehrmacht u Stalingradu. Nikdy o tom nechtěl mluvit. Přežil zajatecké lágr v Moršansku. Otec vyprávěl zážitky z vesnice, kde jako třináctiletý prožil osvobozovaní rudou armádou. Mám dokonce jeho rukopisy, i když vím z vyprávění, že toho bylo daleko více. Nedávno na FB ČT 24 uveřejnila komentář , ostravské moperace se účastnili i čeští tankisté. Přidal jsem komentář, kde jsem popisoval vzpomínky otce a prarodičů z okolí obce Bolatic okres Opava. Asi by těžko si chtěl vámi zmíněný desetiletý chlapec prohlédnout ruský tank, který v obci Borová ( Heneberky) vyjel z přlehlého lesa, asi sto metrů do vesnice, jeden z tankistů se šel napít tvrdí otec, zřejmě dle tvrzení obyvatel domku, kde o pití požádal. Možná se chtěl zeptat kde je a trochu si probrat směr a zaujmout strategické rozhodnutí. Dostal napít mléka. Když však vyšel ven, zjistil že tank hoří. Dostal zásah panceřovou pěstí. Nejspíš nepřítel střílel z přilehlé zahrady. Vyhořelý tank stal na inkriminovaném místě několik měsíců než jej odtáhli. Každý kdo procházel kolem vyhořelého tanku, si nemohl nevšimnout zápachu spáleného masa. V té samé vesnici došlo k ukřižování jednoho z tankistů na vrata tamějšího statku. Byl přibit k vratům hřeby, mněl uřízlý jazyk, vydlabané oči. Na hřbitově u kostela v obci Bolatice je pohřbeno 9 tankistů, kteří tam zahynuli při osvobozování. Byli to Volinští Češi. Uvedená vesnice byla osvobozována 5 dní. Přes den vesnici ovládali Rusové, přes noc Němci. Bohužel, ČT24 mi pak zablokovala přístup na jejich stránky na FB, a správce FB pak po mně při přihlášení na FB požadoval identifikaci pomoci kopie identifikačního dokladu. Asi mi chtěl nabídnout nebankovní půjčku, nebo asi by si pro mne pak přijeli v kožených pláštích, jako gestapo a strčili mně někde do lágru jako to dělával Hitler.

  • NavajaMM 7.4.2015 at 22.41

   Pane Novák, to sú srdcervúce príbehy. Vôbec sa nečudujem, že Váš děda o tom nechcel rozprávať. Verím, že by radšej zabudol. To, že Vám vymazali účet na ČT24, je už prejav tej hybridnej vojny. Prvá obeť v hybridnej vojne je pravda.

 • Václav 3.4.2015 at 15.48

  Dobrý den, klíčové mi připadá to, zda skutečně, jak píšete „Česko dlí v míru a nikdo ho neohrožuje“. Oni si v Gruzii a na Ukrajině mysleli totéž. Nevím zda např. máte možnost sledovat média v ruštině, Ruskem je agrese proti okolním státům připravována a realizována poměrně nepokrytě. Pokud se k Vám opravdu opravdu informace o tomto nedostaly (což je možné, v našem mainstreamu o tom mnoho není), tak doporučuji např. článek bývalého slovenského ministra obrany: http://www.ivansimko.sk/tyka-sa-slovenska-hybridna-vojna/

  • NavajaMM 3.4.2015 at 22.57

   Pane Václav, čítali ste vôbec ten článok od Šimka, ktorý ste uviedli v odkaze?Ani v najmenšom z neho nevyplýva, že nás ohrozuje práve Rusko a že potrebujeme akýchsi ochrancov z NATO. Skôr ho chápem ako apel na to, že taká malá krajina ako Slovensko sa nezaoberá stratégiou svojej ochrany v týchto meniacich sa podmienkach – vlastnými silami! Že sa nezamýšľa a neprichádza s nápadmi. Šimko sa vždy vyjadroval tak trochu v hádankách, málokedy na rovinu. A pozor na to, že v hybridnej vojne môže byť „spojenec“ rizikovejším faktorom ako „agresor“.

   • Václav 4.4.2015 at 13.00

    Paní NavajaMM, děkuji za reakci, nicméně – váš bývalý ministr se v článku vyjádřil jednoznačně – Rusko připravilo a realizuje tzv. hybridní válku.

    • NavajaMM 4.4.2015 at 16.39

     Pane Václav, je to presne, ako som si myslel, vôbec ste nepochopili obsah toho článku. Žiadna podobná veta, akú „citujete“, sa v článku nenachádza. Šimko popisuje, ako náčelník GŠ Ruska sa zamýšľa nad ohrozeniami modernej doby a prichádza na obranu Ruska s doktrínou hybridnej vojny. Slovo „hybridná“ je prívlastok. Ako letecká, partizánska, blesková a podobne. Neznamená to žiadnu konkrétnu vojnu, a neznamená to, že prípadnú hybridnú vojnu proti Slovensku môže viesť len Rusko.
     Šimko sa zamýšľa, či Slovensko nezaspalo dobu a či by sa na obranu pred hybridnou vojnou (takýmto druhom vojny) nemalo pripravovať. To je celé.
     Článok ste čítali veľmi povrchne a zrejme ste sa nad ním nezamysleli.

     • Václac 6.4.2015 at 23.00

      Tak tedy citace z článku: Uplynulé dva roky ukázali, že ruská politika strategické úvahy svojho náčelníka generálneho štábu zobrala vážne. A to zďaleka nie iba na Ukrajine. Tam sa konflikt dostal už do fázy násilných operácií. Ale zápas v hlavách, zápas, ktorého cieľom je rozložiť schopnosť možných súperov čo len uvažovať o účinnej obrane, prebieha na oveľa rozsiahlejšom teritóriu súčasného sveta. A veru nie neúčinne.

      Slovensko sa nachádza v prvej línii tohto hybridného konfliktu.

     • NavajaMM 7.4.2015 at 11.26

      Nuž, pane Václav, nejdem sa do krvi hádať, pripúšťam, že sa príslušný odsek dá interpretovať aj podľa Vás. Upozorňujem však na hneď nasledujúcu vetu: „Tým, čo ho rozohrávajú, sa podarilo postaviť ľudí v našej vlasti znovu proti sebe.“ A v kontexte dragúnskeho prechodu vojsk cez ČR to boli USA a NATO, ktorí stavali vzájomne proti sebe ľudí z ČR. Čo je dôkaz, že doktrínu hybridnej vojny si bez veľkých rečí osvojil aj Západ a momentálne našu spoločnosť ohrozuje vari citeľnejšie ako Rusko.

     • Václav 7.4.2015 at 16.16

      Já jsem článek Šimka uvedl hlavně jako ilustraci toho, co si myslím, že totiž bohužel není pravda, že Česko (či Slovensko) „dlí v míru a nikdo ho neohrožuje“. Nemyslí si to ani Šimko a ani náčelník ruského generálního štábu, když stav současného světa definuje jako permanentní válku. O tom kdo nás ohrožuje a co je třeba dělat nechť si každý udělá obrázek sám. Šimko v tom má docela jasno – citace z článku: „…malo by nám byť pri každom rozhodnutí jasné, že sme súčasťou Západu. Nemôžeme sa postaviť nikde mimo. A asi nechceme prejsť na druhú stranu. To netvrdia dokonca ani najväčší kritici západnej bezpečnostnej štruktúry NATO. V súčasnej fáze hybridného konfliktu im (a Rusku) stačí, ak ju odmietajú, rozkladajú a tvária sa, že nepotrebujeme nič.“

     • NavajaMM 7.4.2015 at 22.49

      Ohrozuje nás predovšetkým samotná vojna. Šimko má pravdu, nedá sa postaviť mimo a Slovensko ani Česko ďalšiu vojnu v strede Európy neprežijú, nech už ju vyhrá ktokoľvek. Naša jediná šanca je, ak vojnu nedopustíme a zastavíme v zárodku. Keďže patríme k západu, môžeme zastavovať len západ. Zastavovať Rusko by v našej situácii už bola agresia. Vojna začína v hlavách a akonáhle sa zmierite s tým, že je vojna nevyhnutná, je s Vami koniec.

  • ja jaja 5.4.2015 at 19.14

   Demente válku na Ukru či Gruzii vyprovokovalo Rusko?Nejsi schopen pochopit obsah psaného textu a chceš tu rozdavat rozumy?Trochu myslet by to chtělo,nad tím co čtu i co píšu.

 • […] Buďte zdrávi, naši chlapci! … I Stalin by záviděl pochází z […]

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat