Rubriky | Evropa

Bývalý izraelský voják vedl v Kyjevě bojovou jednotku

Zveřejněno 20 července 2015 autorem FreePub

Bojovník s přezdívkou Delta vedl skupinu zhruba 40 lidí při násilných střetech s vládními silami.

Jedná se o starší článek (z 28. února 2014), nicméně je důležité si takové informace připomínat.

Delta vedl tým tzv. „modrých přileb Majdanu“ (celkem 40 mužů a žen) – včetně několika izraelských veteránů – v násilných střetech s vládními silami.

Nazývá své vojáky „modré přilby Majdanu,“ přestože sám Delta nosí hnědou přilbu. Delta je přezdívka velitele židovské milice, která se podílela na ukrajinské revoluci. Pod svou helmou také nosí jarmulku.

Delta, na Ukrajině narozený bývalý voják izraelské armády (IDF), mluvil ve čtvrtek s JTA pod podmínkou zachování anonymity. Vysvětlil, jak přišel používat bojové dovednosti, které získal u průzkumného praporu Shu’alei Shimshon z pěchotní brigády Givati, aby stoupal po žebříčku kyjevských pouličních bojovníků. Vedl 40 mužů a žen – včetně několika kolegů veteránů z IDF – do násilných střetů s vládními silami.

Několik ukrajinských Židů, včetně rabína Moshe Azmana, jedno z žadatelů o titul vrchního rabína v této zemi, potvrdilo identitu a roli Delty ve stále nedokončené revoluci.

Přezdívka „modré přilby“ odkazuje na mírové síly OSN. Jednotka Delty minulý měsíc zabránila davu zapalovat budovy obsazené ukrajinskými policisty, řekl: „Uvnitř byly desítky policistů, byli obklopeni 1200 demonstranty, kteří je chtěli upálit zaživa,“ vzpomínal.“Zasáhli jsme a vyjednali jejich bezpečný odchod.

Řekl, že problém byl ten, že by policisté neodešli bez svých zbraní. Delta pro JTA uvedl, že jeho jednotka jednala s davem, aby mohli policisté odejít se svými zbraněmi. „Došlo by jinak k masakru,“ řekl.

Modré přilby tvoří 35 mužů a žen, kteří nejsou Židé, a kteří jsou vedeni pěti bývalými izraelskými vojáky, říká Delta, ortodoxní Žid po třicítce, kteří se pravidelně modlí u Azmana v Brodské synagoze. Odmítl mluvit o svém soukromém životě.
Delta, který se přistěhoval do Izraele v roce 1990, se vrátil na Ukrajinu před několika lety, pracoval jako obchodník. Říká, že se připojil k protestnímu hnutí jako dobrovolník 30. listopadu poté, co byl svědkem násilí vládních sil proti studentským demonstrantům.

Viděl jsem neozbrojené civilisty bez vojenské podpory pokořené vojáky, z toho se mi vařila krev,“ řekl Delta. „Připojil jsem se tam k nim tehdy, začal jsem bojovat tak, jak jsem se to naučil. Lidé mě následovali, ocitl jsem se v čele čety mladých mužů.

Ostatní bývalí vojáci izraelských obranných sil se ke skupině připojily poté, co zjistili, že ji vede Delta.

Jako velitel čety Delta říká, že přijímá rozkazy od aktivistů napojených na Svobodu, ultra-nacionalistickou stranu, která byla často obviněna z antisemitismu a jejíž členové údajně měli klíčové pozice v organizaci opozičních protestů.

Já nepatřím ke Svobodě, ale beru rozkazy od jejich týmu. Vědí, že jsem Izraelec, Žid a bývalý izraelský voják. Říkají mi ‚bratr‘,“ řekl. „To, co říkáte o Svobodě je přehnané, vím to jako fakt. Nemám je rád, protože jsou nekonzistentní, ne kvůli antisemitismu.

Částečný překlad článku The ex-Israeli soldier who led a Kiev fighting unit
www.haaretz.com/news/world/1.577114

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • […] Bývalý izraelský voják vedl v Kyjevě bojovou jednotku pochází z […]

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat