STOP obchodování s mauritánskými ženami v Saúdské Arábii

Zveřejněno 24 září 2015 autorem FreePub

22. června 2015 přijela Garmi M. Aly do Rijádu, hlavního města Saúdské Arábie.

Byla jednou ze skupiny 20 mauritánských žen, které se přihlásili k práci dětských pečovatelek, zdravotních sester a učitelek.

Ale jakmile Garmi dorazila do domova svého nového zaměstnavatele, byla šokována zjištěním, že místo práce v péči o děti bude dělat domácí práce.

Podle její matky Jamilahy byla Garmi nucena pracovat ve dne i v noci. Bylo jí zamítnuto povolení opustit dům, byl jí zabaven pas a mobilní telefon. Plná strachu ze svého zaměstnavatele utekla.

V zoufalé snaze vrátit se domů se jí podařilo zavolat své matce a požádat ji o peníze, aby si mohla koupit letenku do Mauritánie. Ale její zdevastovaná rodina jí nebyla schopna pomoci.

Jsme chudí. Nemáme peníze ani na nakrmení našich dětí,“ řekla Jamilah.

Rodiny ostatních žen tvrdí, že jejich dcerám personální agentury v Nuakšottu (hlavní město Mauritánie) také slíbily dobrou práci, ale byly překvapeny a nuceny pracovat dlouhé hodiny za almužnu. Některé dokonce nahlásily fyzické zneužívání a sexuální obtěžování.

Jejich zaměstnavatelé, kteří zaplatili náborový poplatek v přepočtu za 5000 amerických dolarů, říkají, že se ženy nemohou vrátit, dokud nedokončí dvouletou službu, nebo nezaplatí náborový poplatek.

Dnes, zatímco toto píši, jsme obdrželi informace o dvou dalších případech migrujících pracovnic z Mauritánie, které mají omezený pohyb pouze na domy zaměstnavatelů v Rijádu. Tyto ženy měly popáleniny, byly bity, sexuálně obtěžovány a byly jim zabaveny pasy. A stejně jako řada dalších žen jsou uvízlé a nemají kam jít.

Všechny výše zmíněné ženy jsou oběťmi obchodování s lidmi a jsou jasnými případy nucené práce, porušením mezinárodních lidských práv a pracovního práva.

Mezinárodní odborová konfederace (ITUC), Arabská odborová konfederace (ATUC) a Svobodná konfederace mauritánských pracovníků (CLTM) vyzývají k jejich okamžitému propuštění.

Chceme také, aby byla mauritánská vláda odpovědná za přispívání k tomuto porušování práv, protože pomáhá zřizovat náborové kanceláře pro zaměstnankyně posílané do Saúdské Arábie. Od května 2015 bylo zhruba 900 žen posláno do Saúdské Arábie přes tyto náborové kanceláře.


Obrázek: Vlajka Mauritánie

Rodiny těchto žen bezvýsledně protestovaly před saúdskou ambasádou v Nuakšottu – jejich dcery jsou stále nezvěstné.

Mauritánie je notoricky známá bujícím otroctvím, přestože podpořila návrh zákona kriminalizujícího otroctví.

Jak chce Mauritánie říct světu, že chce ukončit otroctví, když outsourcuje nucenou práci do Saúdské Arábie.

Mauritánská vláda by měla zajistit svým pracovníkům v zahraničí bezpečné navrácení domů ze Saúdské Arábie a plně je odškodnit. Rovněž by měla pozastavit svůj zahraniční pracovní program, dokud nezajistí účinnou ochranu svých zahraničních pracovníků.

Jeroen Beirnaert

ITUC vyzývá mauritánskou vládu, aby zastavila obchodování pracovnic do Saúdské Arábie. Petici můžete podepsat zde.

Překlad článku Stop the trafficking of Mauritanian women to Saudi Arabia
www.equaltimes.org/stop-the-trafficking-of?lang=en

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • Tat 26.9.2015 at 13.34

    Nějak mě chybí odsouzení SA – zvláště v době kdy bude předsedat v OSN
    v komisi pro lidská práva což je největší výsměch pro demokracii.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat